View Poster View 2018 Photo Gallery View 2017 Photo Gallery
Dania Beach Vintage Motorcycle Show list of winers

Go to:

Best in Show(tie)

Steve Obst

31

Indian 402

Grand Marshall

Steve Ebbs

50

Vincent Ripide

Best in Show(tie)

Keith Urban

50

Indian Chief Sidecar

Bob/Chop

Name

YR

Bike

1st

Luke McCormick

77

Honda CB750A

2nd

Roly Lugo

75

HD XLCH

Merit

Enrique Garcia

76

Triumph Bonneville

Merit

Todd Anglani

79

HD FLH Shovelhead

Competition

Name

YR

Bike

1st Drag

Harleys Only

72

HD Drag Bike

Herb Doan Racer

Award

Gary McGoron



McKinley Racing

Award

Bob Birdsall

68

Aermacchi road racer

Most Unique

Fred Kolman

70

Elstar Ice Racer

1st

Jimmy Sabino

49

Norton Manx

2nd

Jimmy Sabino

62

Norton Featherbed

3rd

Ralph Wessell

37

Indian Sport Scout

1st

Logan Birdsall

67

Aermachi Ala-Dora

2nd

Fred Kolman

70

Elstar Ice Racer

3rd

Guy Glover

68

HD Ironhead Sportster

Merit

Jim Thomas

73

Bultaco Sherpa T

Merit

Bobby Birdsall

68

HD Flat Tracker

Merit

Stan Keyes

72

Norton Commando

Merit

Chuck Miller

73

Bultaco Persang

Special interest

Fred Prudhomme

49

Indian Flat tracker

Special interest

Mike Klinkroth

71

Hodaka Super Rat

Special interest

Bob Benyo

78

Kawasaki Z1R Turbo

Oldest Bike in Show

Steve Obst

1915

HD J

Scooter

Name

YR

Bike

1st

Celia Williams

68

Fuji Touring 150

2nd

Schultz Brothers

69

Kit Kat Italiajet

Merit

Schultz Brothers

37

Simplex Special Deluxe

Merit

Eugene Francavilla

70

Honda TC70

Most unique

George Merchant

76

BMW sidecar

Café Racer

Name

YR

Bike

1st

William Boyce

69

Bultaco Metralla

2nd

Jerry Cabrera

76

Honda CB550

3rd

Will Tribbell

65

Metralla 62

Merit

Robert Sinclair

67

HD/Norton featherbed

Merit

Fernando Muharram

73

Honda CB350

Merit

Paul Cain

80

Honda CX500

Merit

Donald Hyams

75

Yamaha RD350

Merit

Charles H

72

Honda CL350 K4

Best Display

Old Metal Classics

65

Victoria Tin Banana

Japanese

Name

YR

Bike

Best Honda

Buck Griffin

75

Honda CB400F

Honda 350cc & LESS

1st

Obis Brea

76

Honda Elsinore

2nd

Steven Baldwin

69

Honda Z50A

3rd

Rob Scialla

65

Honda Dream 305

Honda 351cc & MORE

1st

Rick Deluague

79

Honda CBX

2nd

Wayne Semenick

83

Honda CB100F

3rd

Robert Garabello

75

Honda CB750F

Best Yamaha

Gary McGoron Award

Barnaby Pierce

77

Yamaha RD400

Yamaha 350 & LESS

1st

Joey Demonstanti

74

Yamaha RD350

2nd

Buck Griffin

72

Yamaha R5

3rd

Joey Demonstanti

74

Yamaha RD350

Yamaha 351 & MORE

1st

Dick Altman

75

Yamaha XS650

2nd

Gary McGoron

81

Yamaha Seca 500

3rd

William Boyce

78

Yamaha XS400 2E

Kawasaki

1st

Mike Montaque

75

Kawasaki 900Z1

2nd

Bob Benyo

78

Kawasaki ZLR TC

3rd

Mike Hamlin

75

Kawasaki H2C750

Other

1st

Barnaby Pierce

71

Hodaka Super Rat

2nd

Wilson Mendez

73

Suzuki T500

3rd

Robert Pickering

65

Suzuki T20

Oldest

William Boyce

59

Yamaha YA3

Most original

Bob Benyo

80

Suzuki Wes Cooley

Best Modified

Chris Hiam

81

Honda CB750

Best Display

Chuck Hogan

75

Honda Goldwing

Merit

Scott Kelley

67

Honda Scrambler

Merit

Michael McGee

76

Kawasaki KZ900B1

Merit

Wayne Semanek

77

Kawasaki KZ1000

Merit

Murray Milne

80

Suzuki GS1100

Merit

Fred Kolman

73

Suzuki Ram Air

Merit

Chris Piacentino

70

Yamaha HS1

Merit

Donald Tamiso

72

R5C

Merit

Murray Milne

74

Yamaha TX750

Merit

Claudio Klein

71

Honda CB100

Merit

Robert Garabello

79

Honda CBX

European

Name

YR

Bike

BMW Judy Wells

Award

Jim Busse

72

BMW R75/5

BMW

1st

Christian Fernandez

52

BMW R68

2nd

Santiago Pericas-Geertsen

61

BMW R27

3rd

Jorge Ampuero

59

BMW R26

Other

1st

Alan Singer

78

Bultaco GTS

2nd

Chet Litwin

67

Benelli 350

3RD

Pete Hanna

74

Ossa SDR

Other

1st

Old Metal Classics

63

Zundapp Combinette

2nd

Alberto Sisso

65

Benelli Zoo Sprite

3rd

Tom Shipp

70

Aermacchi Sprint

Oldest

Noel Pauwels

22

Gillet Herstal

Most original

Schultz Brothers

81

Moto Morini Strada

Best modified

Dick Birdsall

71

Ducati 450RT

Merit

Robert Scharf

65

BMW R69S

Merit

Christian Fernandez

54

BMW R67

Merit

Vlad Velickovish

83

Moto Guzzi Lemans

Merit

Tiziano Mercante

73

Moto Guzzi Police

Merit

Patrick Malinowski

67

KMZ K750

Merit

Old Metal Classics

61

Victoria Tin Banana

Merit

Mike Gokey

54

Caproni Max 250

American

Name

YR

Bike

Indian 1st

Wynn Grimet

48

Indian Chief

Harley 57 & older

1st

Kevin Allen

34

HD VLD

2nd

Adam Mucci

51

HD Hydra Glide

3rd

Patrick Brosnan

36

HD EL

Harley 58 & newer

1st

Moses Rodgers

72

HD FLH Sidecar

2nd

Michael Dart

67

HD Sportster XLCH

3rd

Angel Valhuerdi

77

HD FLH Police

Other

1st

Flathead Jack Stauffer

68

HD M65

Oldest

Richard Buttine

1915

HD Twin

Most original

Bob Benyo

44

HD WLA Army

Best modified

Jeff Cournyea

77

HD Duo Glide

Merit

Pop’s Pride

38

HD EL

Merit

Steve O

60

HD

Merit

Jeff Alperin

29

Indian 101 Scout

Merit

Jim Gross

47

HD FL

Merit

Randy Cummingham

73

HD Z90

Merit

Chris Bowman

48

HD S125

English

Name

YR

Bike

Wes Scott Best

English Bike

Donald Lee Mays Jr.

53

Triumph 5-T

BSA

1st

Bruce Gipson

43

BSA WM-20

2nd

Mrs. Arliss Turner

71

BSA A70L

3rd

Bill Ivins

68

BSA Firebird Scrambler

Norton

1st

Bill Tracy

73

Norton Roadster

2nd

Robert Flathmann

75

Norton Commando

3rd

Bill Tracy

69

Norton Ranger 750

Triumph 67 & older

1st

Donald Lee Mays Jr.

61

Triumph Bonneville

2nd

Donald Lee Mays Jr.

60

Triumph Bonneville

3rd

Mark “Torch” Tortora

63

Triumph Bonneville

Triumph 68 & newer

1st

Ken & Marcy

Corcoran

68

Triumph TR6R

2nd

Howard Alexander

70

Triumph T120R

3rd

Frank Lipinski

79

Triumph T140D

Other

1st

Bob Benyo

74

Rickman 900CR

2nd

Bill Tracy

67

Matchless G15CS

3rd

Steve Ebbs

50

Vincent Rapide

Oldest

Paul Rodriques

39

Velocette KSS

Most original

Bill Tracy

61

Matchless G80CS

Best modified

James Fox

69

Triumph Bonneville

Merit

Ron& Eileen Winget

50

Triumph 6T Thunderbird

Merit

Robert Danazzo

70

Triumph Tiger 650

Merit

Dave Wright

67

BSA Lightning

Merit

Mike Ennis

74

Norton Commando

Merit

Nigel Cardwell

55

Triumph 6T

Merit

Ron& Eileen Winget

70

BSA Thunderbolt

Games

Name

Bike

Tennis ball

Clive Taylor Jr.



Water on Head

Roy Wasson



Sir Lancelot

Gary McGoron



Slow Race

Clive Taylor Jr.



Hula Hoop

Eric Lachoff



Merit

John Long



Master of Field

Clive Taylor Jr.

Farthest Traveled

Volunteers

Martha and Charlie Dube


Jacksonville

2018 Show Poster

Dania Beach Vintage Bike Show poster